English

Barbara Rybałtowska

Pisarka, piosenkarka, autorka tekstów piosenek, aktorka, malarka, autorka wielu powieści i biografii, m.in. Sagi „Bez Pożegnania”, „Szkoła Pod Baobabem”, „Koło Graniaste”, „Mea Culpa”; powieści „Kuszenie Losu” i „Romanse w Paryżu”, biografii „Barbara Brylska w najtrudniejszej roli”.

 

1. Powieści

Saga - Napisana ujmującym, ciepłym językiem saga rodzinna, opowiadająca historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX wieku. Uwikłane w historię tworzą wbrew okrucieństwom losu ciepłą i kochającą rodzinę. Pomimo tragicznych zdarzeń, które są ich udziałem patrzą na świat z radością życia, ciepłą życzliwością i humorem. Od pierwszych stron książki wciągają w swój świat.

 • Cz. 1 "Bez Pożegnania" – podczas II Wojny Światowej bohaterki wywiezione zostają z Kresów wschodnich na Syberię. Czas wielkiej próby udaje im się przetrwać dzięki niezwykłemu hartowi ducha matki
 • Cz. 2 "Szkoła pod Baobabem" – bohaterki przedostają się wraz z Armią Andersa do Afryki. Książka pisana z perspektywy córki Kasi w fantastyczny sposób opowiada o codziennym życiu Polaków w Ugandzie, fascynującej Afryce i tęsknocie za ojczyzną
 • Cz. 3 "Koło Graniaste" – wymarzony powrót do powojennej Polski i brutalne spotkanie z komunistyczna rzeczywistością. Jednak dzięki sile emocji, wbrew wszystkiemu życie toczy się dalej...
 • Cz. 4 "Mea Culpa" – Polska przełomu lat 50. i 60., pierwsze lata PRL-u wraz z jego absurdami, ingerencja świata polityki w życie zwykłych ludzi, dramatyczne zdarzenia w życiu osobistym i podróże głównej bohaterki z zespołem Mazowsze; dramatyczne zdarzenia w jej życiu osobistym...
 • Cz. 5 "Czas darowany nam" – "Życie, jakie by nie było, zawsze jest silniejsze od śmierci" – te słowa Zofii staja się myślą przewodnią dalszych losów Kasi. Czeka ją praca, podróże, wzloty, upadki, wypadki, a także nowe spotkania i uśmiechy losu. Pełen trudnych momentów dla Polski rok 1968 w sferze osobistej daje się bohaterkom we znaki. W lata 70. Kasia wchodzi z nadzieją.
 • cz. 6 "Jak to się skończy" – tom ostatni, w pisaniu :)
 • Cz. 5 "Czas darowany nam" – "Życie, jakie by nie było, zawsze jest silniejsze od śmierci" – te słowa Zofii staja się myślą przewodnią dalszych losów Kasi. Czeka ją praca, podróże, wzloty, upadki, wypadki, a także nowe spotkania i uśmiechy losu. Pełen trudnych momentów dla Polski rok 1968 w sferze osobistej daje się bohaterkom we znaki. W lata 70. Kasia wchodzi z nadzieją.
 • cz. 6 "Jak to się skończy" – Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte w PRLu, to w ich realiach osadzona jest akcja kolejnej części Sagi. Kasia oddaje się wychowaniu córeczki, ale ciągnie ją na scenę. Trafia do Paryża, poznaje świat rosyjskich kabaretów, jednak szara polska rzeczywistość stawia ją przed kolejnymi wyzwaniami. Paryż nie daje za wygraną, wraca tam raz po raz, rozdarta między sprawami zawodowymi we Francji, a życiem rodzinnym w kraju. Stan wojenny, trudne lata 80. a potem wielkie nadzieje związane z czerwcem 1989 r. i powracające pytanie: jak to się skończy?
 • cz. 7 "Co to za czasy" Ciąg dalszy losów Zofii i Kasi. Początek nowej rzeczywistości po 1989 roku w Polsce. W odmienionej, często zaskakującej codzienności, życie Kalczyńskich toczy się dalej. Odchodzą i pojawiają się nowi członkowie rodziny, wracają dawni i przychodzą nowi przyjaciele. Zofia staje u progu sędziwej starości, a Kasia ze zdumieniem przyjmuje nowe życiowe role. Zaskakujące wydarzenia lat 90., początku XXI wieku oraz kolejnych lat coraz częściej zmuszają je do zadawania pytania: „co to za czasy?”.
 • cz. 8 "Co tu po nas zostanie" Losy Zofii i Kasi śledzimy od czasów II wojny światowej, teraz dowiemy się jak potoczyło się życie rodziny Kalczyńskich w latach 2003-2018. Jest to opowieść o miłości i sile ducha, a także o przemijaniu i wdzięczności za to, co przynosi los. O tym, że zarówno w czasach wojny jak i pokoju najważniejsza jest rodzina i bliscy.

"Kuszenie Losu" – współczesna powieść obyczajowa, w której obok miłości jest też tytułowe "kuszenie" karierą, sławą, uznaniem. Wspaniała lektura, świetne dialogi, żywa akcja

"Magia przeznaczenia" – rewolucja rosyjska, przedwojenna Francja, współczesna Polska i Paryż ostatnich dziesięcioleci - w takiej scenerii toczy się historia pewnej rodziny, niezwykłych kobiet, które stają przez wyzwaniami losu. Rodzinna historia, która zatacza krąg, a wszystkim kieruje najbardziej nieprzewidywalny rezyser - przeznaczenie.

"Romanse w Paryżu" – W artystycznym świecie paryskich kabaretów rozkwita wspaniałe uczucie między artystką z Polski a francuskim gwiazdorem. Wielkie emocje i żywa akcja nie pozwala oderwać się od stronic książki aż do samego końca

 

 

2. Biografie:

"Barbara Brylska w najtrudniejszej roli"

"Barbara Wrzesińska przed sądem"

"Iga Cembrzyńska i Andrzej Kondratiuk – sama i w duecie"

"Stefan Rachoń"

 

3. Piosenki

 Dziesiątki tekstów piosenek, największy przebój: "Nie warto było" z repertuaru Haliny Kunickiej.

 

4. Sztuki Teatralne

 "Próba u Poli Negri"– monodram z piosenkami Poli Negri

"Fantazyja Rybałtowska" – sztuka nawiązująca do staropolskiej tradycji Rybałtów

 

Sama o sobie: 

„Przed laty w środowisku chałturników mojej praepoki krążyła o mnie taka dykteryjka:” Śpiewa, tańczy, recytuje, pisze teksty i stepuje”.

Wszystko prawda, tyle, że wedle kanonów wąskiej specjalizacji powinnam była się tego wstydzić…

A ja bezwstydnica chwytałam się za to wszystko i wiele jeszcze innych rzeczy, bo lubię płodozmiany, co mnie nieuchronnie prowadzi do zguby.

To fakt, ze nieumiejętność poświęcenia się jednej tylko jedynej pasji jest moim największym wrogiem .Gdybym jednak była bardziej konsekwentna nie miewałabym tylu szalonych i nieprawdopodobnych przypadków jakie były moim udziałem.

Urodziłam się wczasach, jakich najstarsi ludzie nie pamiętają.

Dzieciństwo to czas wojny, zsyłki i nieustającej tułaczki. Wszakoż udało mi się i to o wiele wcześniej niż to się normalnym ludziom zdarza zaliczyć szkołę podstawową, liceum ogólnokształcące i w dwudziestej wiośnie życia obronić pracę magisterską na wydziale filologii rosyjskiej.

Zastanawiałam się co by postudiować jeszcze, ale odwiedziła mnie nagle koleżanka z liceum, która chciała zgłosić się na eliminacje do Zespołu Pieśni i Tańca „MAZOWSZE”. 

Żeby jej dodać kurażu też wzięłam w nich udział. Przyjęto mnie, a ją nie. Ironia losu…

W czasach żelaznej kurtyny objechałam z Mazowszem pól świata, prześpiewałam i przetańczyłam z nimi siedem lat. A potem:

Estrada, śpiewanie pisanie tekstów dla siebie i innych.

Scenariusze. Dziennikarstwo. Przekłady , książki , biografie i powieści. Teatr i estrada.

Były podróże artystyczne. Z paryskiego kabaretu Rasputin porwać mnie usiłował sam następca tronu (dziś władca) Arabii Saudyjskiej. Udaremniłam, głupia… Mogłam mieć własne szyby naftowe, a tak, co…jestem prostą pisarką. 

Od dwóch lat gram też główną rolę we własnej sztuce „Próba u Poli Negri” zbierając dobre recenzje - sam Jerzy Antczak pochwalił!

Na tym kończę z właściwą sobie skromnością. Oczywiście mam więcej do powiedzenia o sobie, w końcu nie od wczoraj żyję. "

 

Ciekawostki

 • od parunastu lat prowadzi program Mikrofon i Pióro, wywiady prowadzone na żywo w warszawskich klubach i domach kultury, w którym spotykała się z największymi postaciami polskiej sceny (Daniel Olbrychski, Nina Andrycz, Krzysztof Kolberger, Irena Santor, wielu innych)
 • w jej opowieści wzmianka o Rasputinie – w latach 70. śpiewała w paryskich kabaretach romanse cygańskie i rosyjskie
 • działa w zarządzie ZASP-u, od lat członek ZAIKS-u
 • w latach 70. publikowała wiele wywiadów z gwiazdami
  pięknie maluje, miała wystawy w Warszawie i Paryżu

 


© Axismundi 2007-2018 | powered by Netkreator