Okładka
Status: nieaktywna
Data wydania: 2011-11-24
ISBN: 978-83-61432-18-0
Okładka: miękka
Stron: 180

E.T.A. Hoffmann
Dziadek do Orzechów i Król Myszy

Tłumaczenie: Izabella Korsak

Klasyczna opowieść E.T.A. Hoffmana Dziadek do Orzechów i Król Myszy, z ilustracjami Ignacego Czwartosa; w tłumaczeniu bez skrótów i zmian, z objaśnieniami i wstępem Izabelli Korsak

Zanim Alicja znalazła Krainę Czarów, a Łucja przez szafę trafiła do Narnii, już na początku XIX wieku siedmioletnia Marynia, bohaterka Dziadka do Orzechów i Króla Myszy, poprzez rękaw wiszącego w szafie futra weszła do mrocznego świata zabawek i walczących z nimi myszy. Jeśli lubicie książki tajemnicze i pełne grozy, sięgnijcie do Hoffmannowskich opowieści.

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann – pisarz, prekursor nurtu fantastyki i grozy, kompozytor i rysownik. Sporą część życia spędził w Polsce. Mieszkał w Warszawie w Kamienicy pod Samsonem przy ulicy Freta i tu zaprzyjaźnił się z sąsiadem, Juliusem Eduardem Hitzigiem, którego dzieci, Marię i Fritza, sportretował potem w swojej opowieści Dziadek do Orzechów i Król Myszy. Po latach, Aleksander Dumas (ojciec) zachwycony baśnią spisał ją w języku francuskim i spopularyzował w całej Europie. Z muzyką Piotra Czajkowskiego i librettem Mariusa Petipy stała się jednym z najpopularniejszych baletów świata. Hoffmann przeszedł do historii również jako miłośnik kotów. Jego bliskim przyjacielem, wylegującym się na pulpicie do pisania, któremu – jak opowiadał – zgłaskiwał iskry z sierści, był kot Murr.

Autor ilustracji do książki, Ignacy Czwartos, urodził się w 1966 roku w Kielcach. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1995 roku współtworzył Stowarzyszenie i galerię OTWARTA PRACOWNIA. Oprócz malarstwa, zajmuje się ilustracją prasową i książkową. Ilustrował m.in, dla "Świerszczyka", "Przekroju (w latach 2000-2002), "Gazety Wyborczej” ("Duży Format", "Wysokie Obcasy"), "Charakterów", "Psychologii w szkole", "Rzeczpospolitej". Mieszka i pracuje w Krakowie. Ma trzech synów. Artysta najchętniej pracuje w ciszy, gdy dzieci (Wicek i Staś) wychodzą do szkoły, a najmłodszy synek (Józio) do przedszkola.

Patroni: