Wydawnictwo Axis Mundi

34,90 

Brak w magazynie

Informacje dodatkowe

Status

W sprzedaży

Data wydania

2014-09-08

ISBN

978-83-61432-91-3

Okładka

Miękka

Stron

304

LAWRENCE GROBEL

AL PACINO. ROZMOWY

Tłumaczenie: Ernest Bryll

Autobiografia kultowego aktora w formie rozmowy z Lawrencem Grobelem, wywiady z 1979-2005, uzupełnione o nowy aktualny materiał z 2014 r.

Opis

 

Autobiografia kultowego aktora w formie rozmowy z Lawrencem Grobelem, wywiady z 1979-2005, uzupełnione o nowy aktualny materiał z 2014 r.

Książka „Al Pacino. Rozmowy” to okazja na prywatne spotkanie z legendą. Pacino zawsze uciekał od rozmów z prasą – dla Grobela zrobił wyjątek. W ciągu ponad dwudziestu pięciu lat Al Pacino udzielał mu wielokrotnie wywiadów – przez lata zawiązała się pomiędzy nimi bliska przyjaźń. Rozmawiali oczywiście o filmach, pracy nad kolejnymi rolami, ale też o dzieciństwie aktora, jego prywatnym życiu i rodzinie. Grobel i Pacino pozostawiają tylko parę tematów tabu, mówią szczerze niemal o wszystkim: nocnych espadach do klubów jazzowych; garściach Valium połykanych na ceremonii rozdania Oskarów; o miłości do Nowego Jorku i uzależnieniu od alkoholu. W rozmowach maluje się obraz wrażliwego człowieka ogarniętego aktorską pasją, ceniącego wyżej sztukę niż gwiazdorskie splendory.

„Ojciec Chrzestny”, „Człowiek z Blizną”, „Adwokat Diabła” – te role i wiele innych zapewniły Pacino trwałe miejsce w historii kina. Osiem razy nominowany do Oskara – nagrodę otrzymał w końcu za rolę w „Zapachu Kobiety”. Mimo to wciąż woli pracę na deskach teatru od pracy w studio filmowym, kocha Szekspira, chętnie zajmuje się produkcjami niezależnymi. Jego życie pełne jest pasji, a największą miłością pozostaje teatr.

Książka „Al Pacino” to wnikliwe spojrzenie na życie artysty, skupionego bardziej na procesie tworzenia roli niż na owocach wielkiej kariery; to opowieść o kreatywnym geniuszu u szczytu swych artystycznych możliwości.

Książka zawiera filmografię, obszerne komentarze autora dopełniające każdy wywiad, polską przedmowę autorstwa Ernesta Brylla oraz niepublikowane dotąd zdjęcia prywatne.

Autobiografia kultowego aktora w formie rozmowy z Lawrencem Grobelem, wywiady z 1979-2005, uzupełnione o nowy aktualny materiał.

Lawrence Grobel

to współpracownik Playboya, New York Timesa, autor bestsellerowych pozycji – „Truman Capote. Rozmowy”, „Marlon Brando. Rozmowy”, „Ava Gardner. Rozmowy”, powieści „Zmartwychwstanie Laytona Crossa”. Współpracuje z magazynami Playboy i Movieline’s Hollywood Life, pisał m.in. dla New York Timesa, Rolling Stone’a, Details i Entertainment Weekly. Jest laureatem specjalnej nagrody amerykańskiego PEN klubu, autorem książki „Sztuka Wywiadu”. Wykłada na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA).

Lawrence Grobel o książce

„Dwadzieścia siedem lat temu zadzwonił do mnie mój wydawca z Playboya. Oznajmił, że Al Pacino wreszcie zgodził się na wywiad i zapytał, czy miałbym ochotę się tym zająć. Oczywiście, odparłem. Chyba żaden dziennikarz by nie odmówił… Był jednak pewien szkopuł: miałem lecieć od razu do Nowego Jorku i zaraz następnego dnia spotkać się z Pacino. Powiedziałem, że nie zdołam się przygotować w tak krótkim czasie. “Nic nie rozumiesz” wyjaśnił wydawca “on chce rozmawiać wyłącznie z tym gościem, który zrobił wywiad z Brando…”

Otóż Pacino przeczytał mój wywiad z Marlonem Brando w specjalnym wydaniu Playboya na dwudziestopięciolecie miesięcznika. Widocznie stwierdził, że jeśli zadowoliłem Brando, to i jemu będę odpowiadał. Poleciałem więc do Nowego Jorku i przepadłem tam prawie na miesiąc.(…)”

Ernest Bryll o książce

„ (…) Książka zawiera opowieści proste, ale odkrywające bardzo wiele, jak mało który wywiad wielkiego aktora. Ten jest szczególny, bo rozmowy prowadzone były latami. Gdy będziecie czytać ich zapis, poczujecie się troszkę tak, jakbyście podpatrywali Ala i Lawrence’a rozmawiających zupełnie prywatnie. Prywatnie – lecz nie o prywatności. Al Pacino opowiada, jak ważna jest dla budowania roli wiedza, rozumienie, odwaga widzenia po swojemu, ale też i pamięć o tym, co jest wielkie.

To nie jest wywiad gwiazdy Hollywoodu – to myśli, przeżycia, bardzo inteligentnego artysty. I oczywiście prowadzący wywiad jest nie byle kim. Grobel nie zadaje banalnych, powielanych po sto razy pytanek z kolorowych magazynów. Szuka prawdy o aktorze, jest z nim, potrafi znaleźć właściwy moment, aby zostało powiedziane coś niezwykle istotnego. Ani Pacino ani Lawrence nie są nudziarzami, nie dzielą włosa na czworo – dają czytelnikom wiele wspaniałej wiedzy o życiu, człowieku i sztuce. Powstaje niezwykłe wrażenie, że Al nie tylko jest wielki, ale także tu – między Tatrami i Bałtykiem – jest nam bardzo bliski.”

“Ojciec Chrzestny”, “Człowiek z Blizną”, “Adwokat Diabła” – te role i wiele innych zapewniły Pacino trwałe miejsce w historii kina. Osiem razy nominowany do Oskara – nagrodę otrzymał w końcu za rolę w “Zapachu Kobiety”. Mimo to wciąż woli pracę na deskach teatru od pracy w studio filmowym, kocha Szekspira, chętnie zajmuje się produkcjami niezależnymi. Jego życie pełne jest pasji, a największą miłością pozostaje teatr.

Pacino zawsze uciekał od rozmów z prasą – dla Grobela zrobił wyjątek. W ciągu ponad dwudziestu pięciu lat Al Pacino udzielał mu wielokrotnie wywiadów – przez lata zawiązała się pomiędzy nimi bliska przyjaźń. Rozmawiali oczywiście o filmach, pracy nad kolejnymi rolami, ale też o dzieciństwie aktora, jego prywatnym życiu i rodzinie. Grobel i Pacino pozostawiają tylko parę tematów tabu, mówią szczerze niemal o wszystkim: nocnych espadach do klubów jazzowych; garściach Valium połykanych na ceremonii rozdania Oskarów; o miłości do Nowego Jorku i uzależnieniu od alkoholu. W rozmowach maluje się obraz wrażliwego człowieka ogarniętego aktorską pasją, ceniącego wyżej sztukę niż gwiazdorskie splendory.

Książka „Al Pacino” to wnikliwe spojrzenie na życie artysty, skupionego bardziej na procesie tworzenia roli niż na owocach wielkiej kariery; to opowieść o kreatywnym geniuszu u szczytu swych artystycznych możliwości.

Książka zawiera filmografię, obszerne komentarze autora dopełniające każdy wywiad, polską przedmowę autorstwa Ernesta Brylla oraz niepublikowane dotąd zdjęcia prywatne.